شرکت تینا پژوهان آروین

41796000 021

پشتیبانی فروش

هر چه که باید در رابطه با هپاتیت ویروسی بدانید!

tinapajoohan

تاکنون چندین ویروس عامل ایجاد هپاتیت شناخته شده‌اند که موجب التهاب کبد می‌شوند. هر کدام از هپاتیت‌های ویروسی ویژگی‌ها و علائم مختص به خود را دارند. در این مقاله از مجله سلامت هومکا به مطالب مهم در خصوص علائم هپاتیت ویروسی، نحوه تشخیص و راه‌های درمان آنها می‌پردازیم.

هپاتیت ویروسی چیست؟

هپاتیت ویروسی در واقع نوعی التهاب کبد است که بر اثر آلودگی ویروسی رخ می‌دهد. التهاب واکنش بافت کبد به تحریک یا آسیب ناشی از ویروس است که به طور کلی منجر به تورم و آسیب‌های بافتی می‌شود. دلایل زیادی برای ابتلا به هپاتیت وجود دارد که یکی از آنها آلوده شدن به ویروس‌های هپاتیت است. هپاتیت ویروسی ممکن است حاد (کمتر از شش ماه طول بکشد) یا مزمن (بیش از شش ماه طول بکشد) باشد. هپاتیت ویروسی می‌تواند از فردی به فرد دیگر به‌ویژه از راه جنسی منتقل ‌شود. تاکنون پنج نوع مختلف ویروس هپاتیت شناخته شده‌اند که با حروف A تا E طبقه‌بندی می‌شوند:

هپاتیت A: این شکل از هپاتیت منجر به عفونت مزمن نمی‌شود و معمولاً عارضه جدی به دنبال ندارد. کبد معمولاً در طی چند ماه پس از هپاتیت A خودبه‌خود بهبود می‌یابد. با وجود این، در موارد نادر مرگ‌های ناشی از هپاتیت A به دلیل نارسایی کبد رخ داده است و برخی از افراد نیز به دلیل عفونت حاد هپاتیت A نیاز به پیوند کبد پیدا کرده‌اند. این نوع هپاتیت با واکسیناسیون قابل پیشگیری است.

هپاتیت B: در ایالات متحده سالانه حدود ۲۲۰۰۰ مورد جدید هپاتیت B گزارش می‌شود و در حال حاضر نیز حدود ۹۰۰۰۰۰ نفر با این بیماری زندگی می‌کنند. تقریباً ۹۵٪ از موارد هپاتیت B در بزرگسالان با طی کردن مسیر درمان بهبود می‌یابد و به مرحله مزمن وارد نمی‌شود. با این حال، در مواردی ممکن است عفونت مزمن و مادام العمر شود. هر چه ابتلا به هپاتیت B در سن کمتری رخ دهد، احتمال مزمن شدن آن بیشتر است. با تزریق واکسن می‌توان از هپاتیت B پیشگیری کرد.

هپاتیت C: این نوع هپاتیت از شایع‌ترین دلایل بیماری‌های کبدی شمار می‌رود. حدود ۷۵ تا ۸۵ درصد از بیماران مبتلا به هپاتیت C دچار عفونت مزمن کبد می‌شوند. تخمین زده می‌شود که حدود ۲.۴ میلیون نفر در ایالات متحده به عفونت مزمن هپاتیت C مبتلا باشند. در حال حاضر واکسنی برای پیشگیری از هپاتیت C تولید نشده است.

هپاتیت D: هپاتیت D فقط افرادی را مبتلا می‌کند که از قبل به ویروس هپاتیت B آلوده شده‌اند. اگر نسبت به هپاتیت B واکسینه شده باشید، در برابر ویروس هپاتیت D نیز مصون خواهید بود.

هپاتیت E: این نوع هپاتیت با خوردن غذا یا آب آلوده منتقل می‌شود. هپاتیت E در سراسر جهان شایع است. اگرچه این نوع هپاتیت ویروسی واکسن دارد، اما در کشورهای مختلف به یک نسبت در دسترس نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

41796000 021

پشتیبانی فروش