شرکت تینا پژوهان آروین

41796000 021

پشتیبانی فروش

تیروئیدیت و علائم آن + آیا التهاب تیروئید خطرناک است؟

تیروئیدیت و علائم آن + آیا التهاب تیروئید خطرناک است؟

تیروئیدیت وضعیتی است که اشاره به چند حالت پزشکی در غده تیروئید دارد. تیروئید چیست؟ غده‌ای است پروانه‌ای شکل در قاعده گردن و زیر سیب آن، که وظیفه ترشح هورمون‌های تیروئیدی را بر عهده دارد. از شرایطی که سبب التهاب غده تیروئید می‌شوند، تحت عنوان تیروئیدیت یاد می‌شود که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

فاز تیروتوکسیک

در فاز تیروتوکسیک، غده تیروئید دچار التهاب می‌شود. همچنین در این مرحله غده تیروئید میزان قابل‌توجه و غیرطبیعی هورمون تیروئیدی ترشح می‌کند. با افزایش سطح هورمون تیروئیدی وضعیت تیروتوکسیکوز موقت ایجاد می‌شود.

فاز کم‌کاری تیروئید

زمانی که چند هفته یا چند ماه غده تیروئید بیش‌ازحد نرمال هورمون‌های تیروئیدی ترشح می‌کند، تیروئید دیگر هورمون کافی برای ترشح نخواهد داشت. بنابراین بیمار درگیر کم‌کاری تیروئید می‌شود. اگر تیروئیدیت از نوع هاشیموتو باشد یا ناشی از تشعشعات باشد، اغلب در فاز کم‌کاری تیروئید ثابت می‌ماند.

فاز یوتیروئید

زمانی که التهاب تیروئید در مرحله یوتیروئید قرار دارد، سطح هورمون تیروئید نرمال است. گاهی فاز یوتیروئید موقتاً پس از مرحله تیروتوکسیک و پیش از شروع فاز کم‌کاری تیروئید رخ می‌دهد. همچنین گاهی یوتیروئید زمانی رخ می‌دهد که التهاب غده تیروئید بهبود پیدا کرده باشد. در این حالت غده تیروئید تلاش می‌کند سطح هورمون نرمال را ثابت نگه دارد.

علائم تیروئیدیت

بسته به نوع التهاب تیروئید و فاز آن، بیمار علائم و نشانه‌های متفاوتی را تجربه خواهد کرد. اغلب انواع التهاب تیروئید سبب ایجاد نشانه‌های تیروتوکسیکوز و پس‌ازآن نشانه‌های کم‌کاری تیروئید می‌شوند. تیروئیدیت تحت حاد و عفونی حاد با درد در ناحیه غده تیروئید همراه هستند.

گروهی از افراد درگیر التهاب تیروئید، گواتر دارند. گواتر به وضعیتی گفته می‌شود که در آن غده تیروئید بزرگ‌شده و با چشم غیرمسلح نیز کاملاً قابل‌مشاهده است. فاز تیروتوکسیکوز کوتاه‌مدت است و معمولاً بین ۱ تا ۳ ماه طول می‌کشد. درصورتی‌که سلول‌های تیروئید در این بازه زمانی دچار آسیب شدید و گسترده شوند، غده تیروئید هورمون مازاد تولید می‌کند. درنتیجه بیمار علائم پرکاری تیروئید را که شامل موارد زیر هستند تجربه خواهد کرد:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

41796000 021

پشتیبانی فروش